سیستم کنترل و مانیتورینگ شبکه فشار متوسط توزیع برق راه اندازی شد

سیستم کنترل هوشمند نسل جدید برای مشعل‌ها با هدف افزایش راندمان عملکرد و کاهش مصرف انرژی در گرمکن‌ها طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی، در ایستگاه‌های تقلیل فشار، گرمکن‌های خط انتقال یک مصرف کننده عمده گاز است. در حال حاضر دمای گرمکن و زمان روشن و خاموش شدن مشعل آن، توسط ترموستات‌ و بوسیله اپراتور صورت می‌گیرد. علاوه بر بالا بودن احتمال خطای کاربر در این حالت، مشعل گرمکن در زمان‌های طولانی بی دلیل روشن می‌ماند.

سیستم کنترل و مانیتورینگ شبکه فشار متوسط توزیع برق راه اندازی شد

هدف از طرح حاضر، طراحی و ساخت سیستم کنترل دما برای گرمکنها، با هدف افزایش راندمان عملکرد و کاهش مصرف انرژی در گرمکنها است.

مصطفی صفری مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان بهینه سازان صنعت تأسیسات با تاکید بر اهمیت کاهش انرژی مصرفی در گرمکنها، گفت: حداقل دمای ممکن گاز خروجی از گرمکن (که پس از عبور از رگلاتور باعث میعان نشود)، بر اساس فشار گاز ورودی به ایستگاه، محاسبه و به عنوان بهترین دمای خروجی گرمکن پیشنهاد شده است.

وی در ادامه افزود: با طراحی یک سیستم کنترلی مناسب دمای بهینه گرمکن به طور خودکار متناسب با فشار خط تنظیم میشود. در حال حاضر دمای کار گرمکنها به صورت ثابت و صرف نظر از تغییرات فشار خط، توسط کاربر انتخاب میشود. 

صفری با اشاره به نحوه عملکرد این طرح بیان کرد: با انتخاب دمای خروجی از گرمکن در حداقل ممکن، به همان نسبت انرژی مصرفی گرمکن کاهش یافته سبب بالا رفتن کارایی ایستگاه میشود. در حالت ایدهآل و با در نظر گرفتن راندمان حرارتی 100% برای گرمکنها، برای بالا بردن دمای گاز به میزان یک درجه برای یک خط SCMH 10،000 به حدود  kw 55 انرژی لازم است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در حالت واقعی با در نظر گرفتن اتلافات حرارتی راندمان در حدود 70% خواهد بود، واضح است که تنظیم مناسب دمای گرمکنها به میزان قابل ملاحظهای میتواند در صرفهجویی انرژی مصرفی گرمکنها مؤثر باشد. بنابراین هدف نهایی پروژه، طراحی یک سیستم هوشمند جهت بهینهسازی گرمکنها بر مبنای حداقل دمای مناسب برای گاز عبوری از رگلاتور است.


درج نظر